Latarnik - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kiedy Skawiński przewrócił kartę tytułową książki miał wrażenie, że na jego wyspie zaczyna się dziać coś uroczystego. Zegary wybiły piątą po południu, był to czas ciszy i spokoju. Stary człowiek zaczął czytać książkę na głos:
Litwo. ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie!...
Czytając, latarnik przeżywał wielkie wzruszenie: oczy zachodziły mu mgłą, głos zaczął się łamać. Po przeczytaniu następnego kawałka nie był już w stanie opanować łez. Rzucił się na ziemię. Myślał o tym, że od czterdziestu lat nie widział swojego ojczystego kraju. Od wielu lat nie słyszał też mowy rodzinnej. Teraz wydawało mu się, że jego piękny język ojczysty odnalazł go sam na tej odległej wysepce.

Nad schylonego latarnika zaczęły nadlatywać mewy, ponieważ zbliżała się godzina, o której zwykle je karmił. Skawiński oddał ptakom całe swoje jedzenie, a sam powrócił do czytania. Słońce zaczynało zachodzić, ale było jeszcze zupełnie widno. Latarnik przeczytał:
Tymczasem przenoś duszę moją utęsknioną

Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych....
Zapadał zmierzch, który sprawił, że litery stały się nieczytelne. Skawiński oparł głowę o skałę i Ta, co jasnej broni Częstochowy zabrała jego duszę i przeniosła do ojczyzny. We śnie Skawiński przeniósł się do ojczyzny. Tymczasem zapadła już noc, a latarnia pozostała niewłączona, ponieważ latarnik zasnął z głową na piersiach. Stary człowiek miał wizję rodzinnej wsi, siebie jako ułana, który stoi nocą na widecie, muzyki słyszanej z karczmy, odgłosów polskiej wsi. We śnie Skawińskiemu wydawało się, że ktoś się zbliża. Myślał sobie, że ktoś idzie zluzować wartę. W rzeczywistości na wysepkę przypłynął Johns, który go obudził. Spytał się latarnika, czy jest chory. Skawiński odpowiedział, że nie. Johns powiedział mu, że jest zwolniony ze służby, ponieważ nie zapalił tej nocy latarni, przez co rozbiła się łódź. Skawiński miał szczęście, że nikt nie utonął, ponieważ byłby sądzony. Latarnik zbladł, kiedy o tym usłyszał. Kilka dni później widziano Skawińskiego na statku z Aspinwall do Nowego Jorku. Konieczność powrotu do tułactwa sprawiła, że były latarnik bardzo się postarzał w ciągu tych kilku dni. W tym nowym rozdziale swojej wędrówki miał tylko błyszczące oczy i książkę, którą co jakiś czas przyciskał ręką do piersi, jakby obawiał się, żeby mu nie zginęła.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Czas i miejsce akcji
2  Czy „Latarnika” można uznać za pomnik ku czci Adama Mickiewicza?
3  BibliografiaKomentarze: Latarnik - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-13 19:17:42

Czepiacie się, u mnie nauczycielka jest tak wycwaniona, że na sprawdzianie z lektury daje kilka pytań ogólnych i takie bardziej szczególowe i podchwytliwe lepiej już przeczytam kilka stron więcej niż potem 3 z lektury ;P


2010-01-04 17:15:28

no całkieem , całkiem te streszczonko ;D tylko troche nie zaciekaawaa ta lekturaa ;d ale streszczenie jest git. najwazniejsze informacje i lux;P


2009-05-17 16:05:02

Mnie się bardzo podobają wszystkie streszczenia na tej stronie. Doskonałe przygotowanie do matury, dzięki temu mogę sobie powtórzyć każdą lekturę kawałek po kawałku. Dzięki wielkie:*


2009-02-16 11:16:58

Naprawdę streszczenie robi wrażenie, zawarłaś w nim praktycznie całą treść książki, jednakże powołam się tu na słowa Dawida. Streszczenie powinno zawierać w sobie najistotniejesze rzeczy, a Twoim streszczeniu było kilka wątków, zupełnie niepotrzebnych. Moją oceną byłaby 4.Pozdr.


2008-12-03 09:22:00

Jestem pod wrażeniem :) Przeczytałam najpierw tą książkę, a później zerknęłam na to streszczenie ^^ Zamieściłaś wszystkie istotne i te mniej informacje :)
Streszczenia książek
Tagi: